Jarní údržba trávníku
Počasí nám napovídá, že zima se chystá předat žezlo jaru. S prvními teplejšími dny tak můžeme začít s péčí o zahradu, než se naplno probudí do nové sezóny. Věnujme zahradě v předjaří trochu pozornosti, protože to, co teď zanedbáme, během sezóny doženeme jen ztuha.
Včasná a správná jarní péče má velký význam zejména pro zdraví a kondici trávníku. Letošní zima s neobvykle dlouhou sněhovou pokrývkou mu dala nebývale zabrat – i na dobře udržovaných trávnících doslova řádí plíseň sněžná. Proto není na škodu zopakovat si několik zásad, jejichž dodržení nám pomůže napravit škody napáchané zimou. S údržbou trávníku můžeme začít během března, zásadně vždy až po rozmrznutí a oschnutí půdy. Shrabeme naváté listí, větvičky a suchou trávu, vyhrabeme co nejlépe místa napadená plísní sněžnou. Pohnojíme trávník startovací dávkou speciálního rychle rozpustného trávníkového hnojiva, které má optimální poměr živin pro regeneraci po zimě.
Přibližně koncem dubna nastává vhodný čas na tzv. vertikutaci (také vertikální řez, nebo prořezání). Jde o operaci, kdy se nože vertikutátoru nebo vertikutačních hrábí zařezávají do hloubky 3–5mm pod povrch půdy, čistí travní drn od odumřelé travní hmoty (tzv. plsti) a tím umožňují přístup vody, živin a světla do trávníku. Před prořezáním musí být trávník vždy posečený na délku kolem 3cm, jinak výsledek nebude optimální. Na menších plochách si vystačíme se speciálními ručními vertikutačními hráběmi, na větších plochách použijeme motorový vertikutátor. Plst vynesenou vertikutací na povrch trávníku musíme dokonale shrabat. Trávník bezprostředně po správně provedené vertikutaci vypadá řídce a uboze, ale pokud jej hned po tomto zásahu správně přihnojíme plným kombinovaným hnojivem, brzy se dočkáme hustého zeleného trávníku. Po vertikutaci můžeme dosít případná holá místa v trávníku. Prořezání je vhodné zopakovat ještě v září a doplnit je hnojením trávníku speciálním hnojivem s nižším obsahem dusíku. Můžeme tak výrazně zmírnit dopady nadcházejícího zimního období a plísně sněžné.
Během celé sezóny nezapomínejme na dostatečnou výživu trávníku. Mějme na paměti, že čím více zaléváme a sekáme, tím více živin musíme dodat zpět do půdy pro zajištění optimálního stavu trávníku. Kromě startovacího hnojení na jaře a speciálního hnojení na zimu, kdy potřebujeme rychle rozpustná hnojiva, se v sezóně osvědčila trávníková hnojiva s pomalým uvolňováním živin. Nehrozí pruhovaný trávník vlivem přehnojení a nedohnojení a rostliny hnojivo bezezbytku využijí. Dle typu přípravku můžeme nahnojit i na několik měsíců dopředu a těšit se z kvalitního hustého zeleného trávníku.