Podzimní údržba

Podzimní údržba

Trávník
Než přijde zima je dobré zahradu na mrazy a sníh dobře připravit. Jednou z nejdůležitějších částí zahrady je trávník. Už od jara se trávník pravidelně zalévá a seká. Ve spodní vrstvě trávníku se během této doby nahromadily zbytky posekané trávy, plevel a mech, což udělalo travní plsť. Díky tomu se do půdy hůře dostávají živiny a vláha. Aby byl trávník na jaře opět v kondici, musíme tuto travní plsť odstranit a trávník provzdušnit. Nejlepší je použít tzv. vertikutátor. Ten pomocí svislých nožů prořezává travní drn, trávník pak lépe dýchá a přijímá živiny a vláhu. Může tak intenzivně odnožovat a houstnout. Při vertikutaci je dobré také použít, kromě prořezávacích nožů, vyčesávací pružiny, které trávník řádně vyčešou a zbaví tak staré a uschlé trávy. Po vertikutaci trávník nebude hned vypadat zrovna výstavně, ale to je po vertikutaci normální a je to pouze dočasné. Vertikutace trávníku před zimou velmi pomůže. Dalším krokem k lepšímu trávníku je přihnojení a dosev holých míst. Pokud bude září teplé a suché, je zapotřebí trávník ještě zalévat. Hrabání listí je určitě činost méně oblíbená, ale velice důležitá. Pokud by spadané listí na trávníku zůstalo, vytvoří ve vlhkém prostředí nežádoucí plísně a trávník nebude moci dýchat. Trávník by se na zimu neměl sekat na méně než 4 cm, jeho kratší sestřih by byl náchylnější k poškození mrazem. Jakmile teploty klesnout pod 7 °C, už nesekejte.
Stromky a keře
V září provedeme řez okrasných stromků a keřů. Keře je vhodné také přihnojit vhodným hnojivem. Od druhé poloviny září přesazujeme jehličnaté dřeviny, aby ještě do zimy stihly zakořenit. Po přesazení je důležitá vydatná a pravidelná zálivka. Vhodné období je i pro výsadbu jiných rostlin s balem. Při přesazování dřevin platí zásada, čím větší kořenový obal, tím lepší ujmutí. Po opadu listů přesazujeme i listnaté dřeviny.
Květiny
Růže zakrátíme na původní délku, vystříháme plané neočkované výhony a ještě před okopáním je přihnojíme. Gladioly a jiřiny vyndáme ze země a uložíme na suché místo. Koncem září nebo začátkem října je čas na výsadbu cibulovin kvetoucích na jaře.
Neoblíbeným pracím se na podzimní zahradě nevyhnete
Jestli si myslíte, že je plení a rytí na podzim již zbytečné a počká to na jaro, bohužel tomu tak není. Plevel by rostlinám přes zimu zbytečně odebíral cenné živiny a navíc si ušetříte práci, která by vás spolu s mnoha dalšími činnostmi čekala na jaře.
Rostliny, které nesnášejí mráz,je nutné na zimu přenést do chladnějších místností, kde je radikálně seřízněte. Na zálivku pozor, aby nedošlo k uhnívání kořenů nebo šíření nejrůznějších houbových chorob. Choulostivější rostliny, které na zahradě zůstávají, opatřete netkanou textilií. S její pokládkou však vyčkejte až na příchod silnějších mrazů. Před zimou se  zbavte nemocných a uschlých rostlin. Vykopejte je i s kořeny.
Zahradu často zalévejte, protože i během zimního období zelené části rostlin stále odpařují vodu a kvůli zmrzlé zemi kořeny vodu přijímat nemohou. Mnoho rostlin tak zimu nepřežije nikoli kvůli mrazu, ale uschnou.